19441862_696988970489889_8389698431987867930_o

PRINCÍPY CHUDNUTIA aneb ako moje telo dokáže páliť tuky pri intenzívnom tréningu?

PRINCÍPY CHUDNUTIA aneb ako moje telo dokáže páliť tuky pri intenzívnom tréningu?

pozor

Teória efektívneho pálenia tuku v nízkej intenzite. Naozaj efektívny spôsob ako spáliť tuk?

Poďme si najprv povedať čo je to tuk a načo slúži.
Tuková hmota je len zásobná látka energie, ktorú si telo ukladá práve na budúci výdaj energie, teda pohyb a svalovú činnosť. Takže je to v podstate pohonná látka pre naše svaly.

Čo to pre nás znamená? Tak ako auto s výkonnejším motorom  potrebuje vyššiu spotrebu benzínu/nafty, tak aj telo s vyšším svalovým tonusom musí páliť viac kalórii.

Týmto sa blížime k celej pointe, ktorou je takzvaný bazálny metabolizmus.

 

Bazálny metabolizmus.

Sú to veškeré funkcie tvojho tela vo fáze odpočinku, respektíve základné funkcie činnosti človeka nevyhnutné pre život. Čím vyšší pomer svalovej hmoty máš na svojom tele, tým vyšší máš bazálny metabolizmus.

Čiže viac svalov = viac spotreby energie (spotreba kalórií) v pokoji.

Tuk je náročný na spaľovanie z hľadiska spotreby kyslíka a tým sa dostávame k teórii, že silový tréning v aeróbnej hladine (bez vysokej intenzity) má efektívny vplyv na pálenie tukov.

 

Áno je to pravda, ale…
Zoberme si príklad na tréningu. Čím vyššou intenzitou trénuješ, tým viac stúpa potreba pálenia cukru (spotreba glykogénu, glukózy v krvi), čo znamená že tréning pri nízkej intenzite spaľuje viacej tuk. Takže teória že pri nízkej intenzite do 50% súhlasí s tým, že páliš najme tuk.

Prejdime ale na tréning vo vysokej intenzite s krátkymi pauzami. Povedzme, že odcvičíš jeden cyklus TABATY na 80% svojho výkonu. Máš veľmi vysoké nároky na prísun energie.

Tvoje telo prechádza do fázy, kde páli iba cukor. Cukor (sacharid) nie je náročný na spotrebu pri tvorbe ATP teda energie pre tvoje telo, takže spotrebuješ enormné množstvo sacharidov, aby si tréning dosiahol v stanovených intervaloch, avšak žiadny tuk.

 

Čo sa však deje po tréningu?

 

Ak spáliš sacharidy počas tréningu, tvoje telo ich potrebuje čo najskôr doplniť. Vysoko intenzívny tréning vykonávaš v anaeróbnej hladine (nedostatočný prísun kyslíka do svalov) a tým vzniká v tele tzv. kyslíkový deficit.

Tento kyslíkový deficit potrebuješ vyrovnať a vtedy nastáva proces pálenia tukov. Ako som vyššie spomínal, telo páli tuk najme pri nízkej alebo žiadnej úrovni pohybovej aktivity.

Tým dosiahneš to, že v nasledujúcich 12 až 48 hodín, tvoje telo páli primárne tukové zásoby.

 

Práve preto je efektívnejšie robiť kratšie tréningy vo vysokých intenzitách ako dlhé tréningy len niekde na 20-40 % výkonu.
Príklad: Za minútu spáliš 50 kalórii pri intenzite 50% záťaže a pri 100 % to je vyše 100 kalórií. Nato aby si spálil 50 kalórii pri vyšších intenzitách 70-80%  ti stačí o polovicu menej času k dosiahnutiu spotreby energie.

 

Teda ak v posilke tráviš hodinu cvičením s malým počtom opakovaní a dlhými pauzami, pri intenzívnom cvičení ti bude stačiť len pol hodina tréningu.

 

ZHRNUTIE:

posilňovanie svalstva na strojoch, či cvičenie v malých intenzitách vedie k jeho spevneniu, ale nie k odbúraniu prebytočných tukov – niečo sa síce spáli, ale len minimum. Podporíme tým svoj metabolizmus, ale žiaľ nedostačujúc k efektívnemu odbúraniu tukových zásob. Je to jeden z najčastejších omylov fitnes sveta.

AK chceš efektívne páliť tuky a súmerne tým posilniť svaly, získať silu a skvelú kondíciu, tak práve Tabata alebo iné hiit tréningy sú pre teba to pravé orechové.

 

About the author:

Leave a Reply

Your email address will not be published.