11164050_417327015122754_5796448058021298954_o

Súčasný intervalový hit TABATA. Je to však naozaj TABATA ?!

pozor

V dnešnej dobe je intenzívny tréning čoraz populárnejšia forma cvičenia. Často krát práve slovíčko TABATA v ľuďoch evokuje rýchly, intenzívny a náročný tréning efektívny na chudnutie a tak ďalej.
Skupinové cvičenia Tabata už môžeme nájsť pomaly v každej posilňovni, ale je to naozaj tabata?

Urobil som si menší prieskum „trhu“, aký druh tabatay ponúkajú niektoré posilňovne a musím povedať, že som nebol veľmi nadšený. Prídete na hodinu TABATY a s tabatou to má často spoločné akurát tak názov…
Veľa trénerov si nazýva svoje tréningy tabatou, lebo však prilákam tak viac zákazníkov, ale v skutočnosti sa prinajlepšom jedná o HIIT alebo kruhový tréning.

Tabata sa snaží dosiahnuť vašu srdcovú frekvenciu nad 100%, čo naozaj posúva vaše limity. HIIT má trochu konzervatívnejší účinok na srdce, ktorý všeobecne tlačí na 80-90% maximálnej srdcovej frekvencie.

Metóda Tabata bola navrhnutá tak, aby ste pracovali tak tvrdo v 20 sekundových cykloch, že 8 minútový tréning bohato stačil na to, aby vás úplne rozbil.
Dlhšie intervaly s menším výkonom z prvotnej (hlavnej) myšlienky profesora Izumiho to už však úplne TABATA nie je a skôr by sa to malo radíť do HIIT tréningu.

Ale viete si predstaviť prísť na skupinové cvičenie kde docvičíte 8 minút, zaplatíte za to niekoľko eur a pôjdete spokojne domov?

Preto sa aj systém TABATA adaptoval na súčasný dopyt po skupinových cvičeniach, kde sa „pretransformoval“ do tréningového protokolu pre bežnú populáciu.
Takže z komerčného hľadiska sa stala TABATA ako systém „pre všetkých“ využívajúci interval 20/10, kde sa cvičenec síce snaží ísť na svoje maxima. Takže nie je nezvyčajné počuť ľudí hovoriť o tom, že používajú tento interval 20/10 na 20, 30 alebo dokonca 60 minút, obzvlášť ak sa jedná o skupinové cvičenia.
(Ale ak tréner začne využívať rôzne iné intervaly a prispôsobovať si tréning, kde interval používaš dlhšie ako 4 minúty, tak to už nemá s Tabatou nič spoločné a hovoríme o tzv. HIIT tréningu!)

 

A tým si teraz môžete klásť otázku čo je efektívnejšie pre pálenie tuku?
Tabata Vs HIIT – Kto vyhrá?

 

V skutočnosti to vôbec nie je boj.

Tabata aj HIIT sú intervalové intenzívne cvičenia. Presný čas strávený počas práce a odpočinku je kľúčový rozdiel pre tieto dva pojmy.
V princípe systém TABATA je pravidlami ohraničená efektívna forma (20/10 = 4 minúty) HIIT tréningu na dosahovanie špecifickejších výsledkov.
Zatiaľ čo HIIT vo všeobecnosti vyžaduje, aby ste pracovali od 30 sekúnd do 2 minút, po ktorej nasleduje 30 – 120 sekúnd zotavenie (v závislosti od trvania práce).

Obe metódy sú účinné pri spaľovaní tuku. Štýl Tabata nikdy nebol preukázaný, že by priniesol väčšie výsledky o strate tuku ako HIIT.
Ide už len o cvičenca, aký druh intervalového tréningu ho baví viac.

Na záver krátke zhrnutie rozdielov:

  • Základným rozdielom medzi Tabatou a HIIT sú intervaly cvičenia.
    Tabate sú intervaly pevne stanovené na 2:1(20 sekúnd cvičenie/10 sekúnd Oddych), pri HIIT intervaly variujú. Dokážu byť až v rôznych rozmedziach 1:1, 1:2 ale až elitné 4:1. A to už nie je pre „padavky“.
  • Ďalším rozdielom sú cykly cvikov. Pri Tabate sa ustálili 4 cykly/8 sérií. Pri HIIT opäť množstvo variuje podľa toho čo daný cvičenec chce tréningom dosiahnuť.


Máš záujem o tréning TABATA?

prejdi do sekcie skupinové tréningy a prihlás sa na najbližší termín.

About the author:

Leave a Reply

Your email address will not be published.