DSC_1046

YERBA MATÉ. Prečo ho tak zbožňujem a jeho výhody pri cvičení

Ako ste si už asi všimli na týchto stránkach, Jogabatic je okrem iného skupina zaoberajúca sa silovou akrobaciou. Yerba maté je našou neoddeliteľnou súčasťou. Okrem toho, že už je to naša tradícia popíjať mate pri našich stretnutiach to má dôvod aj pre zefektívnenie tréningu. Prečo sa dočítaš nižšie.

Čo to vlastne to Yerba maté je?
Miestny osadníci tento nápoj tiež nazývajú „čaj bohov“. Podľa histórie boh Pa’i Shume poskytol osadníkom vedomosti o rastline a jej spracovaní do jedinečného nápoja, ktorý im dodával silu do boja a zároveň zosilňoval účinky iných liečivých bylín v medicínskej oblasti…

Mate sú vysušene, ľahko pražené a rozmleté listy cezmíny paraguajské. Čo je zaujímavé, že veškeré pokusy pestovať yerbu inde na svete stroskotali. Tým sa mate stáva ešte významnejšou rastlinou pre miestnych obyvateľou a to vzácnejšou pre nás cudzokrajných milovníkov. Príprava a pitie Mate sú zaujímavým rituálom, ale o tom neskôr…

Vo svete je Mate zvyčajne popíjané kvôli obsahu mateínu (kofeín), ktorý podporuje bdelosť, zaháňa únavu, osviežuje, zlepšuje náladu a pomáha pamäti.
Mimo neho bola v Mate preukázaná prítomnosť horčíka, vápnika, draslíka, železa, kremíka, fosforu, vitamínov A, B, C, E, betakaroténu a antioxidantov. Vďaka nim prospieva imunite, obličkám a látkovej výmene. Popíjaním Mate možno posilniť detoxikáciu a schopnosť tela vysporiadať sa so škodlivými účinkami voľných radikálov.

Prečo Yerba Maté zefektívny tvoj tréning?

Už vyššie spomínané obsahy vitamínov a minerálov výrazne dopomáhajú k regenerácii tvojho tela po tréningu.

Yerba mate a efektívnejší tréning:

  • Zvyšuje fyzickú vytrvalosť a schopnosť sústrediť sachemické zlúčeniny a živiny v čaji ovplyvňujú váš metabolizmu, aby telo využívalo sacharidy efektívnejšie. To znamená, že budete mať viac energie z jedla, ktoré zjete, Budete tiež lepšie spaľovať kalórie, ktoré vaše telo uložilo v tukových bunkách. Okrem toho yerba dokáže odstraňovať kyselinu mliečnu, čím zefektívnite dobu zotavenia svalu po tréningu.
  • Reguluje hmotnosť telaMate má stimulačné vlastnosti, ktoré vám pomôžu zaistiť pocit sýtosti. Jednoducho sa nepotrebujete prejedať. Spomaľuje tiež trávenie tak, že váš žalúdok zostane dlhšie plný. V kombinácii s dobre vyváženou stravou a cvičením môže zvýšiť váš metabolizmus a dopomôcť tak k výraznému páleniu kalórií.
  • Podporuje kardiovaskulárne zdravie – Antioxidanty a aminokyseliny prítomné v Yerba mate pomáhajú tuku a cholesterolu sa pohybovať tak, aby sa nehromadili na stenách tepien. Tiež pomáha predchádzať arterioskleróze a bráni vzniku krvných zrazenín.

About the author:

Leave a Reply

Your email address will not be published.