Jogabatic body control training

V jogabaticu disponujeme s troma tréningovými zložkami, ktoré sú z môjho pohľadu najefektívnejšie pre komplexný rozvoj. Kalistenika  – Hybridný (Silový) tréning – Jóga.
(vyzerať ako bodybuilder, byť silný ako powerlifter, hýbať sa ako workoutér)

Hlavná myšlienka ktorou sa riadim pri cvičení je ovládni svoje telo a celý systém je postavený na tomto základe. Cvičiť s externou záťažou ako činky a kettlebelly je naozaj efektívny spôsob získania sily a budovania svalovej hmoty, ale až po tom čo je na to naše telo fyzicky pripravené. Z môjho pohľadu je najbezpečnejšou cestou začať s Kalistenikou a teda využiť jedinú činku k cvičeniu –  svoje vlastné telo.

Veľmi zjednodušene povedané, kalistenika je schopnosť ovládať svoje telo vo voľnom priestore. Slovo „calisthenics“ pochádza z gréckych slov kalos – „krásny“ a sténos – „sila“. V preklade to teda môžeme nazvať ako „krásna sila“. Tento tréningový spôsob využívali spartský vojaci, ktorí sa zameriavali na cvičenie len so svojím vlastným telom a budovali z neho „živú zbraň“.

Čím lepšie dokážeš pracovať so svojím telom, tým ľahšie budeš ovládať externé zaťaženie (činky, kettlebelly…) V skutočnosti pod kalisteniku spadá akákoľvek forma cvičenia s vlastným telom.

Jogabatic však nie je nič nové pod slnkom. Keď sa pozrieme do nie až tak dávnej minulosti na staré „železné“ legendy, všetci dvíhali a tlačili neuveriteľné váhy. No každý mal pripísané aj obdivuhodné výkony v práci s vlastným telom. Doug Hepburn si po súťaži oslavoval svoj výkon sériou kľukov v stojke. Tento muž bol považovaný niektorými historikmi fyzickej kultúry za najsilnejšieho muža všetkých čias a svoje telo dokázal ovládať perfektne.

Všestranne nadaný a tvrdý chlap Bert Assirati bol železná legenda najmä pre jeho drepovacie výkony. Okrem toho, že s jeho váhou praktizoval stojky na jednej ruke bez problémov, bol hlavne známy ako jeden z najťažších mužov, ktorý dokázali predviesť ťažký gymnastický prvok známy ako Iron cross.

A takto by som mohol menovať ďalších velikánov, ktorí ma inšpirovali v mojej ceste športovca. Nie až tak dávno som bol zástancom tréningu len s vlastným telom a akákoľvek externá záťaž nepripadala do úvahy. Ale človek sa učí celý život a aj moje obzory sa rozšírili o nové poznatky a prax, ktoré mi ukázali, že kombináciou Kalisteniky a Silového „ťažkého“ tréningu môžeme dosiahnuť ďaleko rozsiahlejšie a „kvalitnejšie“ výsledky.

Silový tréning s vlastnou hmotnosťou Vás dokonale pripraví na vládnutie akýchkoľvek pohybových a silových výziev, než ktorákoľvek iná metóda. Progres v kalistenike nie je tak jednoduchý, ako pridávať záťaž na činke. Pri kalistenike ide o zníženie „pákového efektu“ a využitia maximálnej sily vášho jadra. Znížiť páku vieme tým, že priblížite pozíciu rúk k vášmu ťažisku (stred tela). Keď tlačíte alebo ťaháte telo od vášho pása, prakticky ste týmto uplatňovali celkovú telesnú hmotnosť a nútili tak vaše svaly vybudovať maximálnu silu k dosiahnutiu určeného pohybu.

(Pre objasnenie uvediem príklad na olympijskej tyči. Ak zodvihnete tyč zo zeme z boku, pričom jej opačná strana ostala na zemi, je oveľa ľahšie ju nadvihnúť a manipulovať s ňou, ako keby ste ju vyzdvihli presne v strede. Teraz je manipulácia oveľa náročnejšia, pretože nemáte oporu tyče na zemi a držíte celú jej váhu. Na jej manipuláciu musíte udržiavať rovnováhu a mať nad každým pohybom kontrolu. To je efekt, ktorý robíte, keď tlačíte svoje telo od vášho ťažiska. Ak budete robiť kľuky len na pozícii vašich ramien, nikdy nedokážete vytlačiť svoje telo do vodorovnej polohy nad zem.)

Od vlastnej váhy k ťažkým váham

Ďalšie dôležitý koncept, ktorému musíte porozumieť, je SAID princíp – špecifická adaptácia na konkrétny podnet (inak povedané zlepšenie sa v tom, čo opakovane robíte). Ak sa v niečom chceme naozaj zlepšiť, musíme to robiť opakovane. Preto by sa tréningové plány nemali meniť z tréningu na tréning, ale opakovane využívať rovnaké techniky s tzv. progresive overload. Či už ide o zvyšovanie opakovaní, pridania váhy, alebo využitia progresívneho cviku v danom pohybe. Stále musíme postupne telo zaťažovať aby malo dostatočný podnet k zosilneniu. Postupná adaptácia kĺbov a šliach na prirodzené pohyby sú tiež najlepšou prevenciou pred zranením aj pri bežných úkonoch v každodennom živote.

Pri tréningu sa zameriavame na 3 hlavné aspekty. Buď svoje telo tlačíte, ťaháte alebo držíte v istej pozícii. Veľmi dôležité v tréningovom procese sú základy. Základné cvičenia ako zhyby, tlaky, kľuky či drepy si vyžadujú špeciálnu pozornosť. Mnohokrát ste určite čítali, že základné cviky, ktoré zasahujú viac svalových skupín naraz, sú z mnohých hľadísk pre telo najúčinnejšie. Od stimulácie rastu svalovej hmoty a sily až k redukcii podkožného tuku. Či už sa bavíme o budovaní hmoty, kondícii alebo čisto sily sú teda základné cviky nadradené všetkému ostatnému a to je aj prvý dôvod prečo je kombinácia Kalisteniky a silového tréningu tak účinná.

Manipulácia s vlastným telom v priestore posilňuje telo ako celok, ako jednu pracujúci jednotku a pomáha mu silnieť na všetkých frontoch. Udržuje ho ako pohyblivé tak aj veľmi silné.
Vašou úlohou je stať sa majstrom v základoch. Je dôležité aby sme dokázali robiť základné cvičenia vo vysokých intenzitách s vysokým počtom opakovaní v dokonalej technike a budovali tak „základnú silu“, ktorá sa odráža v čomkoľvek, čo potom robíte.

Ak máme zvládnuté techniky základných cvikov s vlastnou váhou, môžeme do tréningu zaradiť externú záťaž (Mŕtve ťahy, tlaky, zhyby či dipy so záťažou a podobne). Tu sa dostávame k tomu čo som písal hneď na začiatku. Ovládať svoje telo v priestore napríklad v stojke + vykonávať ťažké cviky ako mŕtve ťahy, drepy a iné kombinovala práve väčšina old-school silákov a kulturistov zlatej éry, ako aj „strongmani“ modernej scény a dosahovali úctyhodných výsledkov v silovom aj svalovom rozvoji tela.
V minulosti bolo veľa vynikajúcich atlétov obvinených z užívania steroidov a iných zakázaných látok práve z dôvodov nepochopenia ich neskutočných výsledkov širokou verejnosťou a laikov v cvičení. Lenže tieto nepochopiteľné výsledky sú veľmi ľahko vysvetliteľné správnym tréningovým spôsobom (The Milo of Croton) a aj dnešná veda by všetko ľahko potvrdila …

Ak chcete transformovať vaše telo na ešte vyššiu úroveň tak tréningový program obohatený o jogové pohyby vám umožní dostať vaše telo na vyššiu úroveň. Naša joga je “oslobodená” od klasickej duchovnej filozofie jogy a venuje sa prioritne fyzickému aspektu.
Vo väčšine prípadov aj keď ste dostatočne silný, neviete sa posunúť ďalej práve kvôli vašej nedostatočnej mobilite. Väčšinu nášho času trávime v práci sedením za počítačom, alebo v aute. Dôsledkom dlhého sedenia sa svaly a šľachy skracujú a strácame mobilitu. Keď fascia stráca svoju elasticitu v dôsledku nečinnosti, nedostatku mobility či starnutia, naše telo stráca „ladnosť pohybov“ a cítime sa stuhnutý, či neschopní optimálne vykonávať fyzické aktivity.

2

Teda úlohou tejto jogy je prostredníctvom bezpečných, efektívnych a účinných spôsobov, navrátiť naše telo do rovnováhy, a pripraviť ho na zvládnutie postupne náročnejších úrovni. Týmto spôsobom „odomknete“ nový potenciál vášho tela skrz flexibilitu.

Takže zhruba opísaný základný koncept tréningu, ktorý využívam v našom programe. Kombinácia práce s vlastným telom a externou záťažou pre dosiahnutie úctyhodných výsledkov. Týmto štýlom môžete trénovať sami a potrebujete k tomu len odhodlanie, vašu telesnú hmotnosť, nejaký ten kettlebell a čas. Ak si však nie ste istý technikou cvičenia a uprednostňujete cvičenie pod dohľadom, mile rád Vám vo vašej ceste za lepším ja pomôžem. Neváhajte ma osloviť a verím, že nájdeme spoločnú cestu k dosahovaniu výsledkov.

Prajem veľa úspechov.