INTENSE JOGA

Ako väčšina nadšencov Jogabaticu vie, že koncept Jogabatic body control systému je spojenie troch komplementárnych praktík.
Silového tréningu s externou záťažou, kalisteniky a jógy.

Ako tréner, aj ako súťažný atlét, som hľadal adekvátnu tréningovú formu kompenzácie k fyzicky veľmi náročným tréningom pre seba a svojich zverencov.
Po zranení kolena som jogu začal využívať ako formu rehabilitácie. Pre jej skvelé účinky na koleno som sa jej začal venovať podrobnejšie a začal si uvedomovať jej pozitívne účinky v kombinácii so silovým a intenzívnym tréningom. Celkovo systém jogy môžeme prirovnať k psycho – fyzickému tréningu. Pomáha nám odstrániť strach a učí nás dôverovať sebe samým. To ma nakoniec viedlo k získaniu certifikátu inštruktora power jogy.

Na jednom sústredení som mal možnosť viesť tréningový blok, kde som skombinoval tréning jógy a weighted kalisteniky. Cvičencom som tvrdil, že takouto kombináciou si dokážeme zvýšiť výkon a minimalizovať riziko zranenia pri ťažkých základných cvikoch weightetu. Osobne som sa často stretával s jogínmi, ktorí si dokázali dať nohu za hlavu a robiť šialené veci, čo sa týka flexibility, ale pokiaľ šlo už o silu, tak to bolo na bode mrazu. Naopak mnoho ľudí cvičiacich v posilňovni, kde dookola len pumpujú svaly, bez kompenzačných cvičení a strečingu, síce zdvihnú ťažké váhy a vyzerajú mohutne, ale majú problém sa hoci len predkloniť. Nehovoriac o sťažnostiach na bolesti chrbta a iných partií tela.
A stretávam sa s tým dodnes na svojich hodinách, kde príde dlhoročne praktizujúci človek jogu a nedokáže urobiť silovo správne ani jeden kľuk. A zase chalani z posilky nedokážu vystrieť ruky nad hlavu na úrovni uší, lebo sú tak skrátený.

To sú dva extrémy, ktoré často môžeme vidieť. Prečo však nevziať benefity oboch cvičení a spojiť ich?
Samotná kompozícia tela by bola pre oko príťažlivejšia. Vaša postava bude svalnatejšia, samotná pohyblivosť oslobodzujúca a samozrejme boli by ste ďaleko viac silnejší.

Power joga je v našich zemepisných šírkach najznámejšou aj komerčne najúspešnejšou formou jógy. Samotná jóga ako aj power jóga je chápaná ako systematické úsilie o dosiahnutie zdravého tela i ducha. Slovo jóga pochádza zo sanskrtu, slovného základu „jug“, ktoré je voľne preložené ako „spojenie“.
Power joga sa začala praktizovať v 80. rokoch, ktorú si ľudia prispôsobili podľa seba, tak aby sa zaoberala fyzickým cvičeniam, nie meditačným.
Teda „západná“ joga oslobodená od tradičnej filozofie sa venuje prioritne fyzickému aspektu a preto došlo k pripojeniu slova power. Spojením týchto slov vznikla Power jóga, ktorá je spojením dvoch jogových smerov a to z Hatha jógy (zameraná na rozvoj telesného potenciálu) a asthanga jógy (rýchle tempo, vysoká náročnosť).

Power joga si z „tradičnej“ jogy vzala všetky benefity a výhody, takže jej praktizovanie má blahodarný vplyv na náš organizmus.
Rozvíja dýchanie, ovplyvňuje krvný obeh, nervový systém, zvyšuje imunitu a tiež skvalitňuje náš psychický stav.

Z môjho pohľadu ako súťažného atléta nám odstraňuje nedostatky v rámci fyzického rozvoja ako svalové disbalancie, či nesprávne pohybové návyky, čo v konečnom dôsledku zlepšuje výsledky na súťažiach.

Osobne som vnímal power jogu ako veľmi efektívny a môjmu srdcu najbližší druh jógy, avšak stále to nebolo to „pravé orechové“. Trochu mi vadilo, že ako inštruktor som musel dodržiavať striktne predpísané zásady vedenia lekcie, ktoré samozrejme majú svoje opodstatnenie, lenže ja som chcel v tomto tréningovom procese viac „slobody“.
To ma nakoniec viedlo k vytvoreniu si „vlastnej“ jógy, ktorú som nazval Intense joga.
V podstate nejde o nič nové, iba som dal tomu systému viac voľnosti, viac intenzívnejších pohybov a prechodov ako aj zaradil viac techník handbalance.

Tento štýl silovo-kondičného tréningu je nepochybne efektívne povzbudenie telesnej výdrže a schopnosť za krátky čas zvýšiť výkon. Pri akomkoľvek tréningu, aj keď je človek dostatočne silný, vzniká riziko natiahnutia svalu, ako aj vážnejších zranení, ak je cvičiaci nedostatočne adaptovaný na záťaž. Často-krát je príčinou nedostatočná mobilita. Väčšinu nášho času trávime v práci sedením za počítačom, alebo v aute. Dôsledkom dlhého sedenia sa svaly a šľachy skracujú a strácame mobilitu.

Keď fascia stráca svoju elasticitu v dôsledku nečinnosti, nedostatku mobility či starnutia, naše telo stráca „ladnosť pohybov“ a cítime sa stuhnutý, či neschopní optimálne vykonávať fyzické aktivity. Jóga pomáha predchádzať takýmto zraneniam tým, že zlepšuje flexibilitu, svalový tonus a pružnosť, čím znižuje pravdepodobnosť zranenia.

Fascia je spojivové tkanivo, ktoré sa tiahne po celom tele, aby stabilizovalo a viazalo svaly, kosti a orgány. Pokrýva naše šľachy, väzy a tvorí viac ako 30 percent nášho svalu. Ak pracujete na roztiahnutí fascie ako celku, pozdĺž celej fasciálnej línie, zvyšujete svoj potenciál, aby ste boli flexibilnejší.

Ak teda chcete budovať silu, mobilitu a transformovať vaše telo na ešte vyššiu úroveň, tak tréningový program obohatený o intense jogu, alebo aj akúkoľvek inú, vám umožní dostať vaše telo na oveľa vyššiu úroveň. Osobne som na sebe skúmal účinky intense jogy a musím povedať, že som neprišiel na žiadne negatívne aspekty. Výrazne som si zlepšil funkčnosť svojho zraneného kolena a zvýšil svoj rozsah pohybu v jednotlivých dynamických cvičeniach.

Po tejto skúsenosti som aplikoval formu intense jogy do tréningovej metódy mojim klientom. Po od sledovaní si pravidelne chodiacich zverencoch na tréning, bolo viditeľne rozpoznať, že u nich došlo k výrazne zlepšenej flexibilite ako aj samotnom silovom výkone.

 Aby som nehovoril len o svojom subjektívnom názore, tak som si našiel aj štúdiu, ktorá podporuje moje myšlienky. Táto štúdia Desai et al. (2017) poukazuje na to, že intenzívne vykonávajúca joga produkuje výrazne rýchlejšiu svalovú aktiváciu počas rýchlo sa meniacich prechodových sekvencií, než to, čo sa vytvára pri bežnej rýchlosti jogy, s podobnými zdravotnými výhodami vysoko intenzívneho intervalového tréningu.

Myslím, že aktuálne jogu začína využívať oveľa viac ľudí, hlavne kvôli psychickému nátlaku okolitého sveta a čím viac sme vystavený civilizačným chorobám. Na jednej strane je to super, ale treba zvážiť, či sa chcem len poriadne natiahnuť, alebo chcem aj dobre vyzerať a byť silnejšou verziou seba sama. Sila a flexibilita v kombinácii je to najlepšie, čo môžete pre svoje telo spraviť. preto si myslím, že kombinácia silového tréningu a jogy, je veľmi prospešná pre udržanie si dobrého zdravotného stavu aj v staršom štádiu života.