OVLÁDNI SVOJU STRAVU!

Home » OVLÁDNI SVOJU STRAVU!

Chceš naberať svalovú hmotu? Potrebuješ viacej jesť.
Chceš chudnúť? Tak toho jedla treba ubrať.


Ak si na týchto stránkach, znamená to, že pravdepodobne rozmýšľaš nad zlepšením svojej postavy a celkovo životného štýlu.

Formovanie postavy funguje na jednoduchom princípe. Potrebujete znížiť percento tuku a nabrať svalovú hmotu.

Veľa žien sa upína na svoju hmotnosť. Váha však veľmi málo vypovedá o tom, ako dobre budete vyzerať. Závisí veľa od typu postavy a výšky. Napríklad dve ženy pri váhe 55 kíl, s rozdielnym pomerom tuku voči svalom, budú v konečnom dôsledku vyzerať diametrálne odlišne.

To, čo naozaj vypovedá o vašej postave, je percentuálny pomer tuku ku svalom.

K tomu však potrebujete mať správne nastavenú stravu a dobrý tréningový plán. Cvičenie je len stimul pre spevnenie svalov a takisto predstavuje spálenú energiu v rámci vášho celkového denného energetického výdaja TDEE (total daily energy expenditure) – číslo, ktoré udáva hodnotu kalórií, ktoré spáliš denne pri zarátaní tvojich aktivít a tréningov.

Ak chcete schudnúť a nabrať svaly, treba byť v kalorickom deficite a zároveň prijať dostatok bielkovín.

Cvičenie počas diéty nemá slúžiť na chudnutie. Je v prvom rade na to, aby sme nestrácali svalovú hmotu. Keďže sval má zhruba len 1300 kalórií, na rozdiel od tukového tkaniva, ktoré má okolo 7700 kalórií, tak prirýchle chudnutie je najlepšia známka toho, že chudneme aj svaly. Treba mať teda na pamäti, že chudnúť príliš rýchlo nie je vždy tá najlepšia cesta.

Niekedy nebude presne podľa predstáv a musíš byť flexibilný a prispôsobivý v čase, aby si konzistentne ciele dokázal naplniť.