Yerba Maté: Elixír mladosti a energie

Väčšina mojich klientov sa ma pýta, ako dokážem fungovať celé dni plný energie bez toho aby som pil kávu alebo iné energetické nápoje. Vždy na túto otázku odpoviem rovnako. Pijem magický čaj Maté. Samozrejme to každého ihneď zaujme a chce o tom vedieť viac. Preto som sa rozhodol napísať niečo málo o tomto mojom „stimulačnom zázraku“ a poskytnúť informácie pre širšiu verejnosť.

Yerba maté je nápoj s „magickými“ vlastnosťami: Zlepšuje zdravie, pomáha s chorobami, spaľuje tuk a hlavne dodáva energiu pre psychicky náročnú prácu aj tvrdý tréning. V tomto článku si o nej rozoberieme to podstatné, vrátane obsahu látok a prípravy.

Vyzerá to,  že po celom svete si všetky národy vo svojom okolí našli rastliny obsahujúce stimulačné alkaloidy, ktorých konzumácia sa stala neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry. Či už to je varenie lístkov čajovníka čínskeho na východe, praženie zŕn kávovníka na Strednom východe, alebo o žuvanie listov indiánmi v Severnej Amerike, tabaku v Strednej Amerike či kokainovníku v Južnej Amerike a iné, ktoré sa pre svoje účinky dostali aj do celého sveta (hlavne u kávy, tabaku, čaju a kokaínu).

Jedným z týchto prírodných stimulantov, je nápoj označovaný ako Yerba maté, pripravovaný z usušených listov cezmíny paraguajskej, ktorý má svoje zázemie v Južnej Amerike. Miestny osadníci tento nápoj tiež nazývajú „čaj bohov“. Podľa histórie boh Pa’i Shume poskytol osadníkom vedomosti o posvätnom strome cezmíny paraguajské (ktorý rastie predovšetkým v Paraguaji, Uruguaji a Argentíne) a jej spracovaní do jedinečného nápoja, ktorý im dodával silu do boja a zároveň zosilňoval účinky iných liečivých bylín v medicínskej oblasti.

Vo svete je Mate zvyčajne popíjané kvôli účinkom podobné z kávy, ale stabilnejšie bez následného burn-down efektu, spojené navyše značne zlepšenou náladou. Tiež podporuje bdelosť, zaháňa únavu, osviežuje a pomáha pamäti.

Yerba mate – CHARAKTERISTIKA:
Názov: Yerba Mate (Ilex paraguariensis).
Charakteristika: Zelený strom, rastúce primárne v Južnej Amerike, najmä Argentíne, Paraguaji a Uruguaji. Dnes sa pestuje hojne tiež v Brazílii.

Konzumovaná časť: Listy, z ktorých sa pripravuje nápoj Yerba maté.

História: Varenie listov cezmíny bolo súčasťou kultúrnej tradície pôvodných obyvateľov Južnej Ameriky – indiánov kmeňa Guarani, od ktorých tradíciu pri kolonizácii prebrali španielski conquistadori, ktorí pitie Maté rozšírili do ďalších krajín.

Farmakologické zloženie listov cezmíny paraguajskej:
Vitamíny: C, B1, B2
Mateín: Kedysi nazývaný špecifický stimulant, nachádzajúca sa iba u maté, ktorému prisudzovali značnú časť celkového stimulačného efektu. V dnešnej dobe techniky a rôznych vedeckých výskumov už ale vieme, že niečo ako Mateín neexistuje a je to len vysoký pomer kombinácii iných alkaloidov.

Kofeín: (17,5 mg / g) Má povzbudzujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu a používa sa ako súčasť mnohých povzbudzujúcich nápojov. Kofeín ovplyvňuje psychológiu človeka, napríklad zmenou vylučovania melatonínu, čo ovplyvňuje spánok.

Theobromin: Alkaloid, ktorý sa získava sa z kakaových bôbov a má stimulacny a povzbudzujúci účinok na určité oblasti centrálnej nervovej sústavy. Taktiež uvoľňuje cievy, čím znižuje krvný tlak, stimuluje srdce a má močopudné účinky

Teofylín: Podobne ako predchádzajúce alkaloidy pôsobí ako stimulant na úrovni CNS. Tiež sa často používa aj na astmu ako antiastmatikum.

Kvercetín: Sám o sebe má stimulačné, anti-oxidačné a proti-rakovinové vlastnosti (je jedným z najviac preskúmaných a zdokumentovaných bioflavonoidov).
Okrem toho však funguje aj ako akýsi prírodný zosilňovač, kedy má schopnosť zvyšovať biodostupnosť a využiteľnosť všetkých ostatných látok v Yerba mate obsiahnutých, teda vrátane zosilňovania stimulačného a tuk spaľujúceho efektu alkaloidov.

Kaempferol: Prírodný flavonoid, ktorý sa vyskytuje v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Je významný vďaka svojim antioxidačným a protirakovynovým účinkom.

Rutín: flavonoid, ktorý priaznivo ovplyvňuje priepustnosť stien kapilár a tým zmenšuje možnosť tvorby opuchov. Taktiež má antioxidačné vlastnosti.

Kyselina chlórgenová: stimuláčný a tuk spaľujúci efekt.

Taktiež sa v ňom nachádza viac ako 27 rôznych saponínov. Najvýznamnejším a v rastlinnej ríši nie príliš často sa vyskytujúcim je kyselina ursolová: významná vďaka jej schopnosti spaľovať tuk a súčasne budovať svalovú hmotu, čo bolo preukázané aj vo výskumoch (podobne ako ilegálne zneužívaný klenbuterol, avšak samozrejme s oveľa nižšou účinnosťou)

Efekty Yerby maté:
Proti-zápalové účinky, zlepšuje pamäť, zvyšuje energiu, sústredenosť, zlepšuje náladu, odvodňuje. Zvyšuje inzulínovú a leptínovú citlivosť, zabíja zlé baktérie a plesne v žalúdku (E. Coli, H. Pylori). Znižuje depresiu, úzkosť a má neuroprotektívne vlastnosti. Bojuje s voľnými radikálmi lepšie ako káva a čaj.

Napomáha spaľovaniu tukov: Stimuluje katecholamíny (zvyšuje lypolýzu). Ako som spomínal vyššie obsahuje ursulovú kyselinu, ktorá pomáha držať svalovú hmotu a spaľovať tuk.

Moduluje expresiu génov pre obezitu. Mate má stimulačné vlastnosti, ktoré vám pomôžu zaistiť pocit sýtosti. Jednoducho sa nepotrebujete prejedať. Spomaľuje tiež trávenie tak, že váš žalúdok zostane dlhšie plný. V kombinácii s dobre vyváženou stravou a cvičením môže zvýšiť váš metabolizmus a dopomôcť tak k výraznému páleniu kalórií.

Antioxidanty a aminokyseliny prítomné v Yerba mate pomáhajú tuku a cholesterolu sa pohybovať tak, aby sa nehromadili na stenách tepien. Tiež pomáha predchádzať arterioskleróze a bráni vzniku krvných zrazenín.

PRÍPRAVA:

Nahrejte vodu na cca 70 stupňov Celzia s ktorou yerbu budete neskôr zalievať. Pokiaľ ju zalejete vriacou vodou, zničíte prospešné látky a vytvoríte látky rakovinotvorné.
Do kalabasy (nádoby na pitie) nasypete požadované množstvo Yerby (približne do tri štvrtiny nádoby) a nakloníte ju tak, aby sa presypala smerom k jednej strane.
Do voľného priestoru na jej dne, ktorý sa tým vytvoril, zapichnete bombillu (slamku) a už s tým viac nebudete hýbať ani miešať. Bombilla stále drží na jednom mieste (je zapichnutá v rohu).
Zalejete Yerbu nahriatou vodou a po pár minútach lúhovania môžete začať malými dúškami popíjať. Po dosrkaní jedného zálevu, opäť maté zalejete a takto tento proces niekoľko krát opakujeme, až kým maté nestráca chuť.

Na záver

Yerba maté je ultimátnym pomocníkom pre športovcov vďaka stimulačným účinkom zlepšujúc ich tréning. Obsahuje látky, ktoré niekoľkými spôsobmi zvyšujú spaľovanie tukov a má silné proti-zápalové a anti-bakteriálne účinky.

Obdobne ako čokoľvek iné je však kľúčová jej dávka. Pokiaľ ju budete používať primerane a s rozumom, bude Vám slúžiť dobre. Ak ju však budete vo veľkých dávkach na dennej báze zneužívať, môže Vám začať škodiť. Ale pri rozumnej konzumácii, môže mať „magické efekty“ na zdravie, premenu postavy či zvyšovanie výkonnosti.

Zaujal ťa článok a chceš sa dozvedieť viac o iných druhoch čajov a rituálov na svete? Prečítaj si ďalej článok:

Viete, ako vyzerajú čajové rituály vo svete? V Japonsku môžete ochutnať dokonca aj čaj zo zlata.