Hlavná myšlienka ktorou sa riadim pri cvičení je „ovládni svoje telo“ a celý systém je postavený na tomto základe.
Cvičiť s externou záťažou ako činky a kettlebelly je naozaj efektívny spôsob získania sily a budovania svalovej hmoty, ale až po tom čo je na to naše telo fyzicky pripravené. Z môjho pohľadu je najbezpečnejšou cestou začať s Kalistenikou a teda využiť jedinú činku k cvičeniu – svoje vlastné telo.
Čím lepšie dokážeš pracovať so svojím telom, tým ľahšie budeš ovládať externé zaťaženie (činky, kettlebelly…) V skutočnosti pod kalisteniku spadá akákoľvek forma cvičenia s vlastným telom.
Jogabatic však nie je nič nové pod slnkom. Keď sa pozrieme do nie až tak dávnej minulosti na staré „železné“ legendy, všetci dvíhali a tlačili neuveriteľné váhy. No každý mal pripísané aj obdivuhodné výkony v práci s vlastným telom. Doug Hepburn si po súťaži oslavoval svoj výkon sériou kľukov v stojke. Tento muž bol považovaný niektorými historikmi fyzickej kultúry za najsilnejšieho muža všetkých čias a svoje telo dokázal ovládať perfektne.
Všestranne nadaný a tvrdý chlap Bert Assirati bol železná legenda najmä pre jeho drepovacie výkony. Okrem toho, že s jeho váhou praktizoval stojky na jednej ruke bez problémov, bol hlavne známy ako jeden z najťažších mužov, ktorý dokázali predviesť ťažký gymnastický prvok známy ako Iron cross.
A takto by som mohol menovať ďalších velikánov, ktorí ma tiež inšpirovali v mojej ceste športovca. Nie až tak dávno som bol zástancom tréningu len s vlastným telom a akákoľvek externá záťaž nepripadala do úvahy. Ale človek sa učí celý život a aj moje obzory sa rozšírili o nové poznatky a prax, ktoré mi ukázali, že kombináciou Kalisteniky a Silového „ťažkého“ tréningu môžeme dosiahnuť ďaleko rozsiahlejšie a „kvalitnejšie“ výsledky.
Silový tréning Vás dokonale pripraví na ovládnutie akýchkoľvek výziev. Od vlastnej váhy k ťažkým váham.
Ďalšie dôležitý koncept, ktorému musíte porozumieť, je SAID princíp – špecifická adaptácia na konkrétny podnet (inak povedané zlepšenie sa v tom, čo opakovane robíte). Ak sa v niečom chceme naozaj zlepšiť, musíme to robiť opakovane. Preto by sa tréningové plány nemali meniť z tréningu na tréning, ale opakovane využívať rovnaké techniky s tzv. progresive overload. Či už ide o zvyšovanie opakovaní, pridania váhy, alebo využitia progresívneho cviku v danom pohybe.
Stále musíme postupne telo zaťažovať aby malo dostatočný podnet k zosilneniu. Postupná adaptácia kĺbov a šliach na prirodzené pohyby sú tiež najlepšou prevenciou pred zranením aj pri bežných úkonoch v každodennom živote.
Pri tréningu sa zameriavame na 3 hlavné aspekty. Buď svoje telo tlačíte, ťaháte alebo držíte v istej pozícii. Veľmi dôležité v tréningovom procese sú základy. Základné cvičenia ako zhyby, tlaky, kľuky či drepy si vyžadujú špeciálnu pozornosť. Mnohokrát ste určite čítali, že základné cviky, ktoré zasahujú viac svalových skupín naraz, sú z mnohých hľadísk pre telo najúčinnejšie. Od stimulácie rastu svalovej hmoty a sily až k redukcii podkožného tuku.
Vašou úlohou je stať sa majstrom v základoch. Tu sa dostávame k tomu čo som písal hneď na začiatku. Ovládať svoje telo v priestore napríklad v stojke + vykonávať ťažké cviky ako mŕtve ťahy, drepy a iné kombinovala práve väčšina old school silákov a kulturistov zlatej éry, ako aj „strongmani“ modernej scény a dosahovali úctyhodných výsledkov v silovom aj svalovom rozvoji tela.
Takže zhruba opísaný základný koncept tréningu, ktorý využívam v našom programe. Kombinácia práce s vlastným telom a externou záťažou pre dosiahnutie úctyhodných výsledkov. Týmto štýlom môžete trénovať sami a potrebujete k tomu len odhodlanie, vašu telesnú hmotnosť, nejaký ten kettlebell a čas.
Ak si však nie ste istý technikou cvičenia a uprednostňujete cvičenie pod dohľadom, mile rád Vám vo vašej ceste za lepším ja pomôžem. Neváhajte ma osloviť a verím, že nájdeme spoločnú cestu k dosahovaniu výsledkov.